hirdetés
szerkeszti: Hegyi Réka
partnereink

HAMLET

deszka & vászon

sztár
keresés    

* Hegyi Réka

MODULáLT TEREK

[2004. Jul. 26.]

Sok alternatív alkotóként számon tartott művész jelen volt a második szegedi Alternatív Színházi Szemle programjában, de voltak hiányzók is: a SZASZSZ + Thealter Fesztivál még nem nőtte ki gyermekbetegségeit.

Szegeden tavaly óta két, az alternatív színházaknak szentelt rendezvény zajlik párhuzamosan, ilyenkor, nyár közepén: az Alternatív Színházak Nemzetközi Találkozója, melyet a MASZK Egyesület Thealter néven szervez 1991 óta, és az országos Alternatív Színházak Szemléje, a SZASZSZ, mely a tavaly fuzionált a szegedi testvérrendezvénnyel.

medeia
Közép-Európa Táncszínház: Medeia (a képen a két legjobb előadó, Zarnóczai Gizella és Vati Tamás) (c) fotó: Katkó Tamás
Az idei SZASZSZ-Thealter sok szempontból áttörésnek számított. A város nem csak a struktúrán kívüli, valamilyen szempontból alternatívnak mondható társulatok előadásainak szolgáltatott helyszínt, a szervezők számos kiegészítő program-ötletét is befogadta. Mitsoura és a Colorstar együttes koncertje, Jeles András legújabb filmjének bemutatója, a Foszília nevet viselő irodalmi lap szerzőinek felolvasó-estje is a kilenc napos rendezvény része volt. A Víztoronyban és a város különböző kávézójában színházi és tánc-fotó kiállítások sorozatát lehetett megtekinteni.

barbara l
Gergye Krisztián: Barbara L. (c) fotó: Katkó Tamás
Délelőttönként fiatal színikritikusoknak szóló nemzetközi szeminárium zajlott Cerka néven. A Színházi Kritikusok Nemzetközi Szervezete (IATC, az UNESCO tagja) rendszeresen szervez világszerte hasonló találkozókat, egy-egy rangos fesztivál ideje alatt. A résztvevők nem csak egymás színházi kultúráját ismerhették meg a bemutatkozások során, hanem a gyakorlati tevékenységből, előadás-elemzési és írási gyakorlatok és a kötetlen esti beszélgetések során az is kiderült, hogy a színikritika szerepe és megbecsültsége is különböző Koreától Kanadáig.

bonvojazs
Theater Terapiktomie: Bon Voyage (c) fotó: Katkó Tamás
Az érdeklődők komoly Izzasztóra is befizethettek: Ladányi Andrea módszerével a komplex, mozgáskultúra-fejlesztésre kitalált workshopon Thai chi, Jazz funk és vívás-verekedés (kontakt) oktatása zajlott egy hétig.

Napról napra egyre több érdeklődő látogatta a délutáni Hűsítőket. A kánikulába olvasztott Szeged leghűvösebb kávézójában Imre Zoltán moderálta az előadások által felvetett problémákra fókuszáló beszélgetéseket. Többek között az alternatív szó jelentésére is újra rá kellett kérdezni, hiszen a fesztiválon teret kaptak olyan produkciók is, melyek sem formabontóak nem voltak, sem az érvényes színházi nyelvek újítására nem törekedtek.

SZASZmegnyito
A laza tárlat-megnyitó szereplői: Szögi Csaba, az Alternatív Színházak Szövetségének alelnöke és Balog József, a MASZK egyesület vezetője (c) fotó: Katkó Tamás

Érdekes volt megfigyelni, hogy a legfontosabb helyszínek hogyan alakultak az előadásoknak megfelelő térré. Az előadóművészeti központként működő régi zsinagógában például a Újvidéki Színház Via Italia című előadása klasszikus, a rivalda által színpadra és nézőtérre osztható térként működött, de ugyanabban a térben a Hólyagcirkusz előadásában külön ketrecbe rekesztett zenészek „modulálták” kissé a teret, a Honvéd Kamaraszínház Bozgorok előadására pedig kért órára átalakult erdélyi falusi bárrá, melyben a nézők három oldalról ülték körbe a játékteret. A lengyel Komuna Otwock társulat előadása a hely eredeti rendeltetését is eszünkbe juttatta: a produkcióban idézett, deportált zsidó naplója által ihletett bemutató szombaton került sorra.

A zsinagóga melletti iskolaudvar sportpályáját a fesztivál két értékes, talán legjobbnak is mondható táncszínházi előadás avatta színházi térré: az Artus Színház Retina című előadása és Bozsik Yvette Társulatának Táncterápia produkciója.

szvingelő
Pavel Vangeli: Szvingelő Marionettek (c) fotó: Katkó Tamás
Szabad téri előadásként került a fesztivál programjába a Magyar Királyi Bábszínház Hejjegetője is, melyben több népszokást és hagyományt elegyítenek rituális elemekkel. Szép, több kultúrából vett, de eredeti míves tárgyat és ruhát sokat tudó, ravaszul animálható kellék mellett vonultatnak fel. Bár az előadók nagy hatásra törekedtek, az eredmény távolról sem volt olyan jó, mint a cseh bábos, Pavel Vangeli utcán szvingelő, hagyományos, újat és különlegeset nem akaró marionettjei. Izagalmasak voltak a német BK Cie bronz városlakói is, akik olyan hihetetlen lassúsággal mozogtak dinamikus zenéjükre, hogy hosszú percekig észre sem lehetett venni, hogy mozognak.

arabeszk
Artéria Színház: Arabeszk (c) fotó: Katkó Tamás

A JATE Klubban bemutatott Arabeszk groteszk játékstílusa mellett új nézőpontot kínált: a négyzet alakú játékteret központi tengelye körül elfordították, az egyik sarok felől kukucskálhattunk be az életképekbe. Az Utolsó Vonal színház Üvegfigurák előadása ugyanabban a térben a legpimaszabb naturalizmussal berendezett térben zajlott, és ugyanez volt helyszíne a nézőkkel körbeültetetett 0,1 mg című Urbán András-előadásnak, melyben Csáth Géza-ihlette képek és Tandori Dezső-versek szólalnak meg Mezei Szilárd akusztikus zenei kíséretében.

csath
Urbán András Társulat: O,1 mg

Egykor láthatóan jobb időket, a fesztiválon pedig rendkívül érdekes előadásokat látott a Hungária Szálló lepusztult épülete. Egyik sarkában már első nap a Barbara L. című Gergye-koreográfia központi alakja, a zsűri által is díjazott Zarnóczai Gizella játéka ejtette ámulatba közönségét, majd a csarnok másik részében, pár nappal később ugyancsak őt láthattunk viszont a Közép-Európa Táncszínház előadásában (a Medeia a SZASZSZ legjobb előadásának járó díjat nyerte el).

harfeusz
Oleg Zsukovszkij: Hárfeusz (c) fotó: Katkó Tamás
A H.U.D. I. Társulat szabadon játszott ugyanebben a térben Ádám és Éva történetével, melyet modern zenével, kortárs operai hangokon megszólaló színészekkel, táncosokkal és a sokféleségben kissé terhessé váló vetített képekkel jelenített meg.

aper
Zugszínház: A per (c) fotó: Katkó Tamás
A régi Hungária volt helyszíne Oleg Zsukovszkij Hárfeusz című előadásának is, melyben az orosz pantomímes, táncos, zenész és színpadi ezermester mutatta be sokféle tehetségét.

Bár sok, alternatív alkotóként számon tartott művész hiányzott a programból (Schilling Árpád, Pintér Béla, Zsótér Sándor, Frenák Pál – hogy csak a legismertebbeket említsük) és a második találkához érkezett SZASZSZ és Thealter még nem nőtte ki gyermekbetegségeit, az idei összevont rendezvény a megújulás és szakmai igényesség helyes útját járja, így a jövő sok jót ígér még...

uvegfigurak
Utolsó Vonal: Üvegfigurák (c) fotó: Katkó Tamás
A Szegedi Alternatív Színházak Szemléjének legjobbjai:

* A legjobb előadás: Medeia (Közép-Európa Táncszínház)
* A legjobb táncelőadás: Táncterápia (Bozsik Yvette Társulata)
* A legjobb rendező: Rusznyák Gábor (Bozgorok)
* A legjobb koreográfus: Goda Gábor (Retina)
* A legjobb zene: Gryllus Samu, Barna Balázs (H.U.D.I. Társulat: A kárhozat kertje)
* A legjobb női előadó: Zarnóczai Gizella
* A legjobb férfi előadó: Vati Tamás
* A legjobb színházcsináló: Szőke Szabolcs (Hólyagcirkusz)
* Különdíj: Urbán András, Mezei Kinga

Köszönet Boros Kingának a díjazottak névsoráért és külön köszönet Katkó Tamásnak a rendelkezésünkre bocsátott fotókért!

Via Itali
Újvidéki Színház: Via Italia (c) fotó: Katkó Tamás

hejjegető
Magyar Királyi Bábszínház: hejjegető (c) fotó: Katkó Tamás

mitshu
Mitsoura koncert (c) fotó: Katkó Tamás

hújagcirkusz
Hólyagcirkusz: Szemétre a vénasszonnyal! (c) fotó: Katkó Tamás

foszilia
Felolvasók és közönségük a Foszília-esten (c) fotó: Katkó Tamás

andax
Andaxínház: Belső hangok (c) fotó: Katkó Tamás

bozgorok
Honvéd Kamaraszínház: Bozgorok (c) fotó: Katkó Tamás

cityzens
BK Cie: Cityzens (c) fotó: Katkó Tamás

izzasztó
Izzasztó (c) fotó: Katkó Tamás

lengyelek
Komuna Otwock: Perechodnik/Bauman (c) fotó: Katkó Tamás

negyhangu
Négyhangú opera - az Opera In/Vita-Comp. dell'Arte Társulat előadása nagy közönségsikert aratatott (c) fotó: Katkó Tamás

zsuri-SZASZ
A SZASZSZ zsűrije: Forgách András, Bal József és Kondász Rózsa (c) fotó: Katkó Tamás

retina
Artus: Retina (c) fotó: Katkó Tamás

tancterapi
Bozsik Yvette Társulata: Táncterápia (c) fotó: Katkó Tamás

Ágens
Ágens: Purcell piknolepszia (c) fotó: Katkó Tamás

csoportkep
Csoportkép cerkásokkal - Margareta Sörenson és Halász Tamás színikritikusokat, a francia, illetve angol nyelvű "osztag" vezetőit a tanítványok közé rejtettük :) (c) fotó: Katkó Tamás


Megosztás |

» Korábbi cikkek


Adatbázisunk folyamatosan bővül, az adatok még nem tükrözik a teljes valóságot.
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.
Érvényes XHTML    Érvényes CSS    Töltsd le a Firefox-ot    Creative Commons License