hirdetés
szerkeszti: Hegyi Réka
partnereink

HAMLET

deszka & vászon

sztár
keresés    

* Bakk Ágnes

ZSIGERI RECEPT

Özvegy Karnyóné és a két szeleburdiak

[2007. Jun. 4.]

Mai fogyasztói igényekhez igazítva, fűszerezve és jól kisütve tálalják Csokonai bohózatát a budapesti Operaházban.

"Végy egy ősi családi receptet, kísérletezz vele, igazítsd a mai fogyasztói igényekhez, tálald orrcsiklandozóan és mindig változatosan!" Lehetne egy jó tanács háziasszonyok, szakácsok vagy akár producerek számára is. Talán már a kezükben is tartják a sikerreceptet, talán minden igényt kielégítenek.

Hasonlót alkalmazhattak a Karnyóné című, Csokonai Vitéz Mihály bohózata alapján készült kétfelvonásos opera felújítói, megalkotói is: Vajda János zeneszerző, Várady Szabolcs librettista és Ascher Tamás rendező.

Karnyone - Magyar Operahaz, 2007
Vajda János már hosszabb ideje kísérletezett, míg elérkezett az opera jelenlegi formájához, azaz egyfajta egyensúlyhoz, amelynek a nyelve a tragédia és a komédia között ingadozik. Karnyóné története bizonyos értelemben eltér a szokványostól: az özvegy boltosasszony szíve a fiatal és piperkőc férfiak felé hajlik, kiknek esze pedig inkább imádójuk pénze felé. Lipitlotty és Tipp Topp, a két pénzhajhász fiatalember egymás között vetélkedik, próbálnak egymás butaságán túljárni, hogy előbb beleülhessenek a vagyonba. Mikor Karnyóné a heves udvarlások valódi okára rájön, öngyilkos szeretne lenni, de Tipp Topp közbelépése nyomán nem jár szerencsével. Közben előkerül a halottnak hitt férj, de egy homályos, sok áldozatot követelő jelenetben a két piperkőccel együtt valóban meghal. Később két életadó tündér hirtelen díszletváltás közben feltámasztja az összes szereplőt. A korábbiakban mellékszerepet játszó Kuruzs Csokonaivá változik, és felcsendül A boldogságról című verse.

Karnyone - Magyar Operahaz, 2007

Az operában több zenei intertextus is felismerhető, de a mű alapvetően magyar jellegét mindvégig megőrzi, és a komikum is előtérben marad: példaszerű jelenet erre az állandóan kicsinyítőképzőket használó Karnyóné kvázi hattyúdala, amelyet öngyilkossági kísérlete előtt áriázik el. Fia, a kissé gyengeelméjű Samuka pedig még megjelenésével is ötvözi a két ellentétes hatást, azaz tragikomikus jelleme a mérleg nyelvét is jelképezheti a tragédia és a komédia között.

A két fiatalúr karaktere hasonló: érdekeik azonosak, viselkedésük csak árnyalatokban tér el egymástól, sőt történetünk elején még látszólag békében elvannak egymással és együtt énekelgetnek. Karnyóné két szolgálója, Lázár és Bori az opera józan szereplői. Bori megjelenésével, álmodozó és némi erotikát is magában hordozó lényével kiemeli Karnyóné ellentétes tulajdonságait (termetességét, darabosságát, már-már a brutalitásba áthajló kifejezésmódját). Lázár a mindent átlátó, nyugodalmat szerető, öntörvényű jellem, aki próbálja az özvegy naivitását, illetve a hiszékenység okozta károkat megelőzni - kevés sikerrel.

Karnyone - Magyar Operahaz, 2007

A történetben az ok-okozati szálak időnként ködben maradnak, de mindezt ellensúlyozza a szórakoztató nyelvezet, amely nem csak nevettet, hanem a szereplőket is jellemzi.

A díszlet (Khell Zsolt) erős filmhatást keltő, előre-hátra mozgatható, zöld alapszínű "bótbelső". Alkalmas a tér kettéválasztására, bár ama láthatatlan határfalat a szereplők néha átlépik. Az utolsó jelenetre a díszlet teljességgel szürrealistává változik, így jelezvén és jellemezvén a túl- vagy a tündérvilágot.

Karnyone - Magyar Operahaz, 2007

A főszakácsok (Vajda, Várady, Ascher) több különböző, de egymástól nem feltétlenül elütő alapanyagot használtak fel sikerük érdekében. Valóban, ezek összhatása elismerést keltett a megízlelőkben, már rögtön az első próbálkozásra. De mintha némi keserű utóízt is lehetne érezni...

***

Rendező: Ascher Tamás
Karmesterek: Török Géza és Selmeczi György
Díszlet: Khell Zsolt
Jelmezek: Szakács Györgyi

Szereposztás:
Karnyóné: Wiedemann Bernadett /Bátori Éva
Lipitlotty: Fekete Attila /Nyári Zoltán
Tipp Topp: Derecskei Zsolt /Gerdesits Ferenc
Boris: Mitilineou Cleo /Herczenik Anna
Kuruzs: Laczkó Róbert /Kovács István
Lázár: Tóth János /Sárkány Kázmér
Samuka: Gémes Katalin /Váradi Zita
Karnyó: Gulyás Dénes /Mikó István
Tünde: Kertesi Ingrid /Wierdl Eszter
Tündérfi: Vadász Dániel /Megyesi Zoltán

Fotók: port.hu

Karnyone - Magyar Operahaz, 2007

Karnyone - Magyar Operahaz, 2007

Karnyone - Magyar Operahaz, 2007

Karnyone - Magyar Operahaz, 2007

Karnyone - Magyar Operahaz, 2007

Karnyone - Magyar Operahaz, 2007

Karnyone - Magyar Operahaz, 2007

Karnyone - Magyar Operahaz, 2007

Karnyone - Magyar Operahaz, 2007

Karnyone - Magyar Operahaz, 2007

Karnyone - Magyar Operahaz, 2007


Megosztás |

» Korábbi cikkek


Adatbázisunk folyamatosan bővül, az adatok még nem tükrözik a teljes valóságot.
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.
Érvényes XHTML    Érvényes CSS    Töltsd le a Firefox-ot    Creative Commons License