hirdetés
szerkeszti: Hegyi Réka
partnereink

HAMLET

deszka & vászon

sztár
keresés    

* Simon Judit

Európa Kolozsvár színpadán

Erdélyi Riport, 2008-11-06

Az Európai Színházi Unió 17. Fesztiválja

Megújult arculattal, új stúdiószínházzal fogadja a Kolozsvári Állami Magyar Színház az Európai Színházi Unió 17. fesztiválját. Kontinensünk színjátszását meghatározó művészek és műveik szerepelnek a programban. Az unió történetében először, két színház szervezi a fesztivált, november 2. és december 21. között, Kolozsváron és Bukarestben. A rendezvény előkészítéséről, a programról és a fesztivál járulékos rendezvényeiről Visky Andrással, a színház művészeti aligazgatójával beszélgetett Simon Judit.

Minek köszönhető, hogy a Kolozsvári Állami Magyar Színház – ha jól tudom, a magyar színházak közül egyedüliként – az Európai Színházi Unió (UTE) tagja lehet?

A budapesti Katona József Színház volt még tagja az UTE-nak, most viszont csak a kolozsvári magyar színház az. Az unióba való bekerülés procedúrája mindenki számára hozzáférhető és átlátható, bárki jelentkezhet, hogy az UTE tagja szeretne lenni. Ez azt feltételezi, hogy attól kezdve, hosszú időn át, években kell gondolkodni. Az Unió monitorizálja a színházat, figyeli az előadásait. Fontos, hogy milyen fesztiválokon vesz részt a színház, és fontos az igazgató személye is. Ha megnézzük az unió honlapját, látjuk, hogy a színház neve mellett ott szerepel az igazgató neve is. Ugyanis az unió szabályzatában az is benne van, hogy ha a színház, valamilyen oknál fogva, igazgatót vált, akkor két éven át megszűnik az uniós tagsága, és újból elkezdik monitorizálni a teátrumot. Tudni akarják, mennyire tartja magát továbbra is a társulat azokhoz a színházi standardokhoz, amelyeket az unió tűz ki maga elé, és amelyeket a belépő tagszínház magára vállal.

Az Európai Színházi Fesztivál az unió fesztiválja, és ezt idén a kolozsvári színház rendezi, közösen a bukaresti Bulandrával. Ez a szokás, hogy az új tag rendezi a fesztivált?

Nem feltétlenül szokás, hogy az új tag fesztivált rendezzen, de a kolozsvári magyar színház már régebbről kifejezte azt az igényét, hogy szívesen megrendezné egyszer a fesztivált, és megfelelő logisztikával bír ahhoz, hogy le is bonyolítsa. Ennek a jelét adtuk, amikor az Interferencia fesztivált megrendeztük tavaly decemberben. Persze ez egészen más típusú fesztivál, de az Interferencia is súlyosan esett latba az UTE azon döntésében, hogy Kolozsvár rendezhesse közösen a bukaresti Bulandra Színházzal.

Miért a Bulandrával közösen rendezik?

Ez majdhogynem magától értetődőnek bizonyult, nemcsak azért, mert Alexandru Darie, a Bulandra igazgatója az UTE elnöke is, hanem azért is, mert felvetődött annak lehetősége, hogy ha a színházak ellátogatnak Romániába, akkor kis költségvetési különbséggel mindkét városban lejátszhatják előadásaikat. Egyébként mindkét városban ugyanabban a rendszerben lépnek fel, nevezetesen minden produkciót kétszer mutatnak be. A célkitűzések között ugyanis az szerepel, hogy minél szélesebb közönségréteg látogathassa az előadásokat, ne csak a szakma.

Milyen kritériumok szerint küldtek meghívót különböző előadásoknak?

Az UTE fesztiválra mindenekelőtt a tagszínházakat hívják meg. Ez hozzátartozik az unió hagyományaihoz. Ezenkívül meghívnak olyan előadásokat is, melyeket reménybeli tagszínházak játszanak, amelyek mind törekvéseikben, mind esztétikai programjukat tekintve közel vannak az unió célkitűzéseihez. Ugyanez történt a kolozsvári színház esetében is. Mi egyfelől egy törzselőadás-számmal rendelkezünk, amelyek Bukarestben és Kolozsváron megjelennek, másfelől olyan előadásokról is szó van, amelyek a fesztivál sajátosságát adják meg. Minden seregszemlén megjelennek olyan társulatok, mint a Nagy Józsefé – a Josef Nagy-féle társulatról van szó. Õk járják a világot, és Nagy megkapta azt az Európa-díjat, amit az UTE oszt ki minden évben a legjelentősebb színházi alkotónak. Az előadások bekérése az első lépés. A tagszínházak beküldik DVD-n az előadásokat, de lehetőségünk van elmenni megnézni olyan produkciókat, melyeket fontos a helyszínen látni. Ilyen például a mi Ványa bácsink, amely olyan különlegesen használja a teret, hogy DVD-ről nem derül ki a technikai vonatkozása, és más sem. Mi meghívtuk Portóból a Rainha színházat, ezt a San Juao színház javasolta nekünk. Utóbbi tagszínház, a Rainha nem. Az UTE a színháznak a társadalomban elfoglalt státusát, tágabb értelemben a szellemi kultúrának a társadalomban elfoglalt helyét tematizáló előadásokat és színházakat hív meg.

Kolozsvár mivel szerepel még a Ványa bácsin kívül?

A hivatalos programban a Ványa bácsival, a Gianni Schicchivel, illetve a III. Richárddal szerepelünk. A kolozsvári programban szerepel a Három nővér is.

Melyeket véli a legjelentősebbnek a Romániába elhozott külföldi előadásokból?

Nem szeretném hierarchizálni az előadásokat, de elhallgatni sem akarom a saját választásaimat. Szerintem a fesztivál legjelentősebb eseménye, hogy a kolozsvári közönség és az ide látogató szakma megismerheti Roger Planchon színházi világát. Õ egy fantasztikus ember, a világ színjátszásának olyan formátumú alkotója, mint Peter Brook. Planchont valóban mint alkotót mutatjuk be, nem pusztán az előadásait, és nem csak amiatt, hogy másnap – mint minden alkotóval – beszélgetés lesz vele a színház emeleti büféjében, hanem levetítünk róla egy ötvenperces portréfilmet, és az általuk hozott anyagból, az ő munkásságát bemutató kiállítást is rendezünk. Egyébként Planchon társulata Ionesco Amédée című darabjával érkezik, s ebben maga Planchon is játszik.
Ugyanilyen jelentősnek tartom Mattias Langhoff két előadásának az itteni bemutatását. Langhoff ugyanis meghatározza az európai színház fővonulatát. Itt lesznek az alkotók is, és Langhoff megígérte, hogy dolgozni fog a kolozsvári társulattal. Ezt annak köszönhetjük, hogy eljött az Interferenciák fesztiválra, és akkor látta a Ványa bácsit és a Hosszú pénteket. Azt mondta, ez olyan társulat, amellyel feltétlenül szeretne együtt dolgozni.

Milyen román előadások lesznek? Mit hoz Kolozsvárra a Bulandra Színház?

A Bulandrával két előadásban egyeztünk meg. Mi nagyon szerettük volna, ha Alexandru Darie új bemutatója, Glück Orfeusz és Euridikéjének az Adrian Enescu zeneszerző által átírt színházi operai előadása jött volna Kolozsvárra, csakhogy ennek technikai akadályai vannak. Sülylyesztőre volna szükség, és ilyennel mi egyelőre nem rendelkezünk. Így megegyeztünk két előadásban: az egyik Jurij Kordonszkijnak – a kortárs orosz színházművészet jó formában levő fiatal rendezőjének – a Bűn és bűnhődése, mely sajátos és elképesztő felfogásban van megalkotva, a másik pedig egy Alexandru Darie rendezte produkció. Mi ragaszkodtunk ahhoz, hogy Darie-előadást mindenképpen láthasson a kolozsvári közönség.

Melyek lesznek a fesztivál idején zajló egyéb kulturális események?

Az Európai Színházi Szövetség szellemiségének megfelelően azt tűztük ki célul, hogy olyan járulékos programokat javasoljunk a kolozsvári közönségnek, és főként a fiatalokra számítunk, amelyek közelebb hozzák őket azokhoz a kérdésfeltevésekhez, amelyeket már említettem. Nyilvános beszélgetésekre kell gondolni. Fesztivál-cafét nyitunk meg erre az időre, a Shadow caffé a partnerünk ebben. Ez azt jelenti, hogy napi programokat ajánlunk ott. Beszélgetéssel egybekötött vetítéssorozat lesz, Új hangok az európai színház szcénáján, új rendezők, új stílusok, új formák címmel. Itt a német Ostermayer, a szintén német Heimer előadásairól lesz szó – tudni való, hogy a német színház nagyon jó formában van. A vetítésekhez mindig hívunk egy beszélgetőpartnert is. A reneszánsz éve adja a fesztiválnak és az UTE-programnak is a tematikáját, ezért a legjelentősebb Shakespeare-előadásokból tartunk vetítéssorozatot. Ezek nagyon érdekesek lesznek, hiszen egyszerre a szöveget tiszteletben tartó, de formailag a szöveget reveláló előadások. Ezen túlmenően spontán, informális beszélgetések is lesznek. A fesztivál részeként Tadeusz Bradecki, a neves lengyel rendező Gombrowicz-workshopot tart. Ez külön izgalmas, hiszen Gombrowicz dramaturgiája talán kevésbé ismert. A mi társulatunk játszotta az Operett című darabját, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház játssza az Yvonne, burgundi hercegnőt. Õ szakértője a témának. Bradecki az UTE-tag Stary Teatr igazgatója volt, jelenleg a katowicei színház igazgatója, és az unió egyéni tagja. Õ az egyhetes műhelyt, amelyet fiatal művészeknek tart, bemutatja az új stúdiónkban. Utána pedig nyilvános beszélgetésen vesz részt a Cafféban. Utóbbiba elvisszük a Comédie Francaise-nek a színésznőjét, aki a Planchon-előadásban játszik, és őt is bemutatjuk.
A kolozsvári színház életében jelentős pillanat az új stúdiószínházunk felavatása, talán joggal vagyunk boldogok, hogy éppen az Európai Színházi Unió fesztiválja időszakában történik ez. Ennek kapcsán kortárs szerzők darabjait olvassuk fel. Magyar nyelven Gianina Carbunariu Stop the tempo című darabját, és mivel ebben a szezonban rendez is nálunk, szerzőként is bemutatjuk. Ugyanakkor azt is tervezzük, hogy egy kortárs magyar drámaírónak a művét felolvassuk román nyelven. Bemutatjuk Mihai Maniutiu rendezőt is mint írót, ami a nagyközönség számára kevésbé ismert arcéle ennek az egészen különleges színházi embernek.
Lesz egy beszélgetésem Tompa Gáborral – ezzel ő tartozik nekem, de most a nyilvánosság előtt ejtjük meg – arról, hogy miért Csehov, hiszen a Három nővér Tompa első Csehov-rendezése. Szerintem számot kell adnia arról, miért váratott ennyit magára ezzel az alkotással, miközben tudom, hogy Csehov a szívéhez közel álló szerzőkhöz tartozik.
Fiatalok számára meghirdetünk egy fotó-, illetve rövidfilmpályázatot. Fesztiválváros lesz a címe, ami kicsit kétértelmű is: választási kampány van, nagyon sokfajta fesztivál zajlik a szemünk előtt. A fiataloknak is díjakat szeretnénk felajánlani. A fotókat kiállítjuk, a filmeket bemutatjuk a fesztivál-caféban. Annak a Bíró Istvánnak a munkái is láthatók majd ott, akit a kolozsvári színházi előadások avattak egyre jelentősebb színházi fotóssá. A színház emeleti csarnokában pedig Varga Járó Ilona maszk- és díszlettervezőnek lesz a kiállítása, aki fantasztikus pályát futott be az elmúlt években. Vlad Mugur felfedezettje, dolgozott együtt Silviu Purcaretevel és Helmuth Stürmerrel, valamint Tompa Gáborral.

Ki fizeti a számlát? Ki állja a fesztivál költségeit?

A fesztivált két nagy támogató felajánlása tette lehetővé: Kolozsvár önkormányzata és a Művelődési és Vallásügyi Minisztérium. Ebből a két forrásból érkeznek a legjelentősebb támogatások. Melléjük felvonultak még olyan mecénások, mint a Raiffeisen Bank, az Energovit, és további szponzorokkal állunk kapcsolatban.


Adatbázisunk folyamatosan bővül, az adatok még nem tükrözik a teljes valóságot.
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.
Érvényes XHTML    Érvényes CSS    Töltsd le a Firefox-ot    Creative Commons License