hirdetés
szerkeszti: Hegyi Réka
partnereink

HAMLET

deszka & vászon

sztár
keresés    

* Vincze Csilla

GYERGYÓI SZÍNES SZŐTTES - BEFEJEZŐ RÉSZ

A Stellától a Rolling Stones-ig

[2007. May. 17.]

Romániai Kisebbségi Színházak Kollokviuma

A 60-as évek "szűk levegője" árad Goethe darabjából és a Diploma után című rockmusicalből is.

Három szereplő bontja ki a történetet Geothe Stella című újromantikus darabjában, a Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem előadásában. Két nő várja vissza ugyanazt a férfit, egyik felesége volt és a házasságból egy lányuk is van, a másik a szerető. A férfi nem tud választani. Anca Bradu rendezése az expresszionizmus felé halad, a múlt század 60-as, 70-es éveibe helyezi a történetet, és a szöveg így is hitelesnek tűnik. Kihagyták a romantikus cirádákat, azonban a rendezői következetlenségek és a színészi pontatlanságok, valamint a szerepek kidolgozatlansága miatt zavaros az előadás.

Stella - Marosvásárhely, 2007
#i#Stella#/i# (Színművészeti Egyetem, Marosvásárhely) fotó: Molnár Cs. Attila

Hiányoznak az ellentétek, az alakítások néha mesterkéltek, így a ki nem bontott szituációkban hamiskásak a csúcspontok. A díszlet: az ágy és az asztal, mint az emberi kapcsolatok és a házasság szimbólumai. Eltúlozták, eltorzították őket, a hosszú asztal a színpad felé lejt, és a baldachinos ágy színpad látszatát kelti. Látunk szájbarágó megoldásokat is: a kacér parasztlányokat és velük szembeállított tiszta angyalokat, durva kavicsos padlóra terített patyolatfehér leplet. A szerelemet több szinten bemutató darabban kérdés, hogy a testi-lelki dimenziók találkozhatnak-e a való világban.


Tamási Áron: Boldog nyárfalevél
Tamási Áron Színház – Sepsiszentgyörgy

A Tamási-örökségre évek során rárakódott színházi megoldásokat letisztítják, kihagynak szövegeket, nem „székelyeskednek”, ugyanakkor az emberi érzéseket erőteljesen középpontba helyezik – így születik Török Viola rendező és a sepsiszentgyörgyi társulat előadása. Élvezet a nézőnek, öröm a szakmának.

Boldog nyarfalevél - TÁSZ 2005
#i#Boldog nyárfalevél#/i# (Sepsiszentgyörgy) fotó: Molnár Cs. Attila
A férjét hazaváró asszony, aki mások számára is kívánatos, minden ostromnak ellenáll 5 év után is. A háborúból visszatérő férj előbb meg akar bizonyosodni felesége hűségéről, ezért bajtársával szövetkezik és előbb csuhás barátként mutatkozik. Közben szépen bontakozik ki a katonatárs és a cserfes szolgálólány közötti szerelem.

A játékteret nagy kosarakból képezik ki – jól funkcionálnak, könnyen átalakíthatóak. A merész előadásban jól alkalmazzák a groteszk eszközöket, a színpadi mozgásba táncelemeket építenek . Pregnáns a kakasjelenet és látványos a kalászossal díszített kakascsákó. Erőteljes az előadás záró képe is: a férj hadseregből való visszatérésének víziója.

A jól ellenpontozott előadásban szépen bontják ki, árnyaltan mutatják meg, hogy mi történik, ha az ember kíváncsiságának engedve olyasmit kezd keresni, amit igazából nem is akar megtalálni, hogy jó szándékkal mennyi csalódást okozhatunk, hogy milyen bonyolultak az emberi érzelmek, hogy mennyire nélkülözhetetlen a hit és a bizalom.

Harry Tavitian
#i#Harry Tavitian a Kollokviumon koncertezett#/i# (fotó: Molnár Cs. Attila)

Urs Widmer: Top Dogs
Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem

A marosvásárhelyi Színházművészeti Egyetem harmadik előadása nem szerepelt a kollokvium programjában, az M Stúdió Tóték című mozgásszínházi produkciójának elmaradásával nyílt lehetőség a bemutatására. A harmadévesek Kincses Elemér irányításával mutatták be, hogy mit tanultak eddig, a nézők pedig átfogó képet kaptak a színészképzésről.

A diákok rögtönzött kellékekkel egy osztálytermet alakítottak ki ahol a munkanélküliek találkoznak feldolgozni a munkahely elvesztésével járó traumát, és átképezik őket, hogy a későbbiekben munkát találjanak. A beszédtechnika gyakorlatokat elválasztó elemként használták, de a „forró szék”-től, a különböző helyzetgyakorlatokig alkalmazták, beleszőtték az eddig elsajátított technikákat. Az is kiderült, hogy a diákok könnyen improvizálnak, és a váratlan kihívásokat is örömmel fogadják.

A pincér dalai - Sepsiszentgyörgy, 2007
#i#A pincér dalai#/i# (Sepsiszentgyörgy) fotó: Molnár Cs. Attila

Szabó Tibor előadása: A pincér dalai
Tamási Áron Színház – Sepsiszentgyörgy

Az előadóestre a Korona termében zsúfolásig megtelt a nézőtér. Szabó Tibor Jászai-díjas színész egy pincér élettörténetét mesélte el dalokkal és rövid prózai betétekkel. A gyerekkortól a szerelemig, a csalódástól az öngyilkossági kísérletig.

Szabó Tibor ironikus előadásmódjában élő zenei kísérettel csendültek fel a dalok, melyeknek Fehér Csaba írta a szövegét. A produkcióhoz Bohumil Hrabal, Cserna-Szabó András és Hermann Hesse műveit használták fel, Szabó Tibor ötleteivel fűszerezve. Zeno Apostolache zeneszerző latinos ritmusai fokozták a jó hangulatot, miközben kifejező mimikával, felnagyított gesztusokkal kikerekedett a „pincér” élettörténete.

Diploma után - Sepsiszentgyörgy, 2007
#i#Diploma után#/i# (Sepsiszentgyörgy) fotó: Molnár Cs. Attila

Pozsgai-Pinczés-Apostolache: Diploma után
Tamási Áron Színház – Sepsiszentgyörgy


Az előadás népszerűségét a 60-as, 70-es évek rock-legendáinak (Simon and Garfunkel, Beatles, Bob Dylan, Eagles, Rolling Stones) magyarul felcsendülő dalai adták, de színházi élménnyé a mozgalmas játékteret betöltő, kidolgozott alakításokkal életre keltett szereplők tették. A társulat az ilyen jellegű zenés előadásokkal is bizonyította sokszínűségét.

Pontosan kidolgozott szerepek, jól tisztázott viszonyok, látványos mozgás és kifogástalan énekhangok. A díszletet könnyen változtatták gyerekszobából szállodává, a játéktér átalakításánál a görgők minden esetben praktikusnak bizonyulnak, ugyanakkor szívesen használják a zsinórpadlást, ahonnan hintát, rácsot engedtek le.

A mozgalmas előadásban a díszlettel is meglepő módon funkcionált: a rács rugalmasan eltorzult, látványt teremtett és a szereplők átbújhattak rajta. Később ugyanazon a rácson (másik szélén) emelkedtek a magasba.

Pinczés István rendező jól ötvözte a különböző stílusokat. A családtagok és a ismerősök valóságos jelenléte mellett izgalmas világ a fiú barátainak képzeletbelisége, akik olykor a nézőteret is játéktérré bővítették. A kiszólások is szervesen kapcsolódtak a produkcióhoz, függetlenül attól, hogy a zenészároknak vagy a nézőknek szól a mondanivaló.

A Diploma után egy fiú története, aki felismeri a világ őrültségét, értelmetlennek látja szülei ügyködését, nem akar pénzt hajszolni, de sodródik az események között. Mindaddig képtelen önmaga számára hitelesen élni, míg meg nem ismeri a szerelmet és nem lesz képes tenni is álmainak megvalósulásáért. Az előadás túlmutatott a zaklatott kamasz és a generációk közötti különbségek problematikáján. Azt firtatja, hogyan lehet a gyermeki tisztaságot átmenteni más korba, hogyan találhat rá a fiatal eszményeire, hogyan lehet felülemelkedni a társadalom értelmetlenségein.


Megosztás |

» Korábbi cikkek


Adatbázisunk folyamatosan bővül, az adatok még nem tükrözik a teljes valóságot.
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.
Érvényes XHTML    Érvényes CSS    Töltsd le a Firefox-ot    Creative Commons License